Systém Google tv a jeho plusy a mínusy

Nedokonalý systém Google tv, alias plusy a mínusy

Keď spoločnosť Google v roku 2010 predstavila prvú verziu tv systému, šlo o ambiciózny pokus prepojiť svet internetu s klasickým televíznym vysielaním. Projekt však narazil na neochotu vysielateľov a nepresvedčil ani používateľov – systém bol pomalý, zle navrhnutý a skoro upadol do zabudnutia.

V roku 2014 prišiel Android TV, jednoduchšia a prehľadnejšia platforma, ktorá sa stala základom pre väčšinu smart televízorov a TV boxov. V roku 2020 prišla zmena názvu na „Google TV“ ktorý prišiel s úplne novou filozofiou. Namiesto obyčajného systému pre aplikácie priniesol Google TV ako nadstavbu Android TV s cieľom „zjednotiť zážitok zo sledovania obsahu“. Jednoducho systém Google tv mal prezentovať viac stream obsahu, ako Android tv.


Inteligentné, ale menej slobodné

Hlavným ťahákom Google TV je jeho inteligentné rozhranie, ktoré dokáže ponúkať odporúčaný obsah naprieč viacerými streamovacími platformami – od Netflixu, Disney+ až po YouTube či HBO Max. V praxi to znamená, že používateľ nemusí otvárať každú aplikáciu zvlášť, ale všetko nájde na jednom mieste. Skúste si napríklad pozrieť plochu Google tv. Pozerá na vás obsah skoro všetkých stream platforiem. Apple tv, Prime video, Netflix, Youtube atď.

Systém nie je možné upraviť podľa seba. Ak nechcete vidieť ponuku určitej stream aplikácie napr. Netflix, musíte ju odinštalovať. Systém Google tv ponúka aj režim „IBA APLIKÁCIE“, ktorý vám zobrazí iba nainštalované apky v hornom menu. Obsah bude skrytý a nezobrazí sa vám.

Hlavnou nevýhodou systému Google tv je , že používateľ sa musí hneď pri prvom spustení prihlásiť do svojho Google účtu. Bez toho nie je možné inštalovať aplikácie, ani využívať základné funkcie systému. Pre tých, ktorí si cenia anonymitu, alebo chcú používať zariadenie bez viazanosti na Google, ide o výrazné obmedzenie.


Kde zmizol Google Play ?

Zaujímavým paradoxom je aj chýbajúca ikona obchodu Google Play. Hoci systém funguje na platforme Android TV, samotný obchod je „skrytý“ – nie je priamo viditeľný na domácej obrazovke. Používateľ sa k nemu musí dostať cez ponuku aplikácií, alebo hlasové vyhľadávanie.

Pre tých, ktorí prechádzajú z klasického Android TV, ide o nepríjemné zistenie. Problém môžu mať hlavne používatelia na Slovensku ,alebo v Čechách. Viackrát sa stalo, že hlasové ovládanie v Slovenčine nefunguje korektne a namiesto vyhľadania apky vás presmeruje na Youtube. Riešením je inštalácia apky SIDEAPPS, ktorá vám zobrazí PLAYSTORE od googlu, kde si pohodlne nainštalujete zvolené aplikácie.


Úvodná obrazovka pod kontrolou Googlu

Ďalšou nevýhodou je obmedzená možnosť prispôsobenia úvodného menu. Mnohé aplikácie, aj tie, ktoré si používateľ nežiada, ostávajú súčasťou domovskej obrazovky. Ani po ich odinštalovaní sa ich ikony vždy neodstránia. Google tu zjavne presadzuje vlastnú víziu – minimalizmus áno, ale pod jeho kontrolou. Riešením je nainštalovanie iného Launcheru, alias apky, ktorá zmení vaše prostredie. Jedným z nich je napr. Projectivy Launcher. Žiaľ v poslednom čase ho systém Google tv blokuje.


Chromecast, Google Asistent, Google home, ale bez prehliadača Chrome

Na druhej strane, Google TV má aj silné stránky. Vďaka vstavanej podpore Chromecastu umožňuje rýchle zrkadlenie obrazu zo smartfónov či tabletov. Google Asistent zas prináša možnosť ovládania hlasom, vyhľadávania obsahu, alebo ovládania inteligentnej domácnosti. Aj tú su však medzeri hlavne pre Slovenských a Českých užívateľov. Hlasové ovládanie totiž nefunguje korektne na všetko a častokrát vám jednoducho neodpovie, ale zobrazí iba text ak chcete nejakú informáciu. Ak však prepnete jazyk na Angličtinu hlasové ovládanie vám otvorí nový obzor komfortu.

Systém tiež podporuje vytváranie detských profilov, rodičovské zámky a časovače, čo ocenia najmä rodiny s deťmi. A vďaka silnej integrácii s ďalšími Google službami (napr. YouTube, Google Photos, Google Home) poskytuje bohatý ekosystém združený často v apke Google Home.

Mnohých však prekvapí, že systém nemá vlastný prehliadač chrome. Musíte použiť alternatívu, ktorá vám nemusí vyhovovať. Takýto krok troška nechápem. Veď si priznajme, že tv box chceme používať aj na vyhľadanie nejakej web stránky. Napríklad pozrieť sa iba tak na inzeráty na bazos.sk, alebo si pozrieť správy na weboch, ktoré nemajú apku v tomto systéme.


Záver: Platforma pre masy, nie pre nadšencov

Google TV je systém navrhnutý pre bežného používateľa, ktorý chce jednoduché rozhranie, rýchly prístup k obsahu a inteligentné odporúčania. Na druhej strane, používatelia, ktorí si cenia väčšiu mieru slobody, prispôsobiteľnosti a menej „nátlaku“ na registráciu či reklamy, môžu cítiť frustráciu. Budúcnosť tohoto systému vidím v pretláčaní všadeprítomnej reklamy. Aj keď Android tv a Google tv boli akoby od tejto neresti oslobodení, časom príde masívna zmena. Hlavne v ponuke obsahu na úvodnej obrazovke, ktorá vám bude ponúkať tituly rôzných stream platforiem za účelom ich kúpy.

Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *